מה זה פילאטיס?

מה זה פילאטיס בעצם? הפילאטיס היא שיטת אימון גופני שמטרתה לשפר את יציבתנו ותפקוד גופנו ביומיום. את השיטה המציא ג'וזף פילאטיס, שלמעשה לא כיוון את המצאתו לצורכי עבודה בחדרי כושר רגילים, אלא כשיטת אימון שנועדה בתחילה לטיפול באנשים שסובלים ממוגבלויות תנועה.

אימון פילאטיס

פילאטיס היה גרמני שהיגר לארה"ב לאחר שכבר בשנת 1926 התבקש ללמד את השיטה שהמציא בצבא הגרמני וסירב. בהגיעו לארצות הברית בחר בכל זאת לקדם את השיטה שלו. הוא הקים סטודיו ללימוד פילאטיס. המיקום הנכון שבחר פילאטיס לסטודיו שלו (בצמוד לבלט של ניו יורק) או פשוט בשל יתרונותיה הבולטים של השיטה, אבל אחרי זמן מה מעטים לא ידעו עוד מה זה פילאטיס והשיטה הפכה לפופולרית.

 

מה זה פילאטיס בפועל, ולמי השיטה מתאימה?

בעבודה בשיטת פיאלטיס מושם דגש על נשימות ומקפידים על שליטה של המוח בגוף. פילאטיס קרא לשיטה קונטרולוגי (Contrology), דבר המדגיש את העובדה שבאימון מפתחים שליטה טובה יותר בהיבטים גופניים רבים. הספר הראשון שיצא כבר בשנות ה-80 ועסק בפילאטיס נקרא "שיטת הפילאטיס של מיזוג גופני ונפשי", ובו הוגדרו ונכתבו ששת עקרונות ה"פילאטיס" שהם: מרכז, זרימה, ריכוז, שליטה דיוק ונשימה.

חוג פילאטיס ספורטר

איך מתבצע הפילאטיס?

מרבית השואלים מה זה פילאטיס מעוניינים בעצם להבין האם גם ביכולתם ללמוד ולבצע את השיטה. והתשובה לשאלה זו היא שמאחר שהיא הומצאה במקור לאנשים עם מוגבלויות, מובן שפילאטיס מתאימה פשוט לכולם.

 

אבל הפילאטיס איננה שיטה שמבצעים לבד אלא מדובר בשיטה שלומדים ומתאמנים בביצועה במכון ובחדרי כושר, עם מדריכים ומאמנים מנוסים שמלמדים את המתרגלים איך לבצע את הדברים באופן נכון ומדויק. והדבר חשוב מאוד. על תרגילי הפילאטיס להיות מבוצעים במספר חזרות קצר, במטרה לאפשר ריכוז מושלם במהלך כל חזרה, ולהימנע מלהתיש את השריר.

 

תרגילי פילאטיס נעשים בדרך כלל כשהגב במצב של הקשתה טבעית. כל תרגיל פילאטיס דורש ייצוב של חלקים מסוימים, המשתלב בתנועה מאוזנת של החלקים האחרים. המאמן או מדריך הפילאטיס שלכם ילווה אתכם וילמד אתכם איך לשמור על יציבות מרבית של חלקים מסוימים, כדי לאתגר את השרירים המייצבים באותו אזור, ובמקביל איך לבצע תנועה הרמונית בכל הטווח, על-מנת להפעיל שרירים רבים יותר ולא רק את השרירים המורגלים בהפעלה.

 

אבל מלים אינן מספיקות כדי לתאר כמה טוב תרגישו לאחר לימודי הפילאטיס וכמה אלו יתרמו לגופכם ובריאותכם. בכדי להבין באמת מה זה פילאטיס פשוט הירשמו כבר עכשיו לאימון בקבוצה במועדון כושר, והתחילו ללמוד את אחת הדרכים הנהדרות ביותר להכיר את הגוף, להפעיל אותו נכון ולהגיע איתו לאיזון והישגים מורגשים בעבורכם וגם נראים לעין.

 

רוצים גם אתם להשתתף בחוגי פילאטיס? בספורטר סירקין פתח תקווה, וספורטר גבעתיים תוכלו לעשות זאת. השאירו פרטיכם כאן ונחזור אליכם בהקדם עם מידע נוסף.